Telewizja cyfrowa, kablowa i satelitarna. Poznaj najważniejsze różnice
Wybór odpowiedniej telewizji bywa trudny, nie tylko jeśli chodzi o dostawcę usług, ale również o technologię jej odbioru. Nie zawsze bowiem zdajemy sobie sprawę czym charakteryzuje się konkretna technologia, nie wiemy także jakie zalety i wady posiada.
Telewizja kablowa
Telewizja kablowa opiera się na technice hybrid fibre-coaxial, w skrócie HFC (hybrydowa sieć, która do przesyłania sygnału wykorzystuje różne przewody oraz światłowodowe medium). Oferta „kablówki” zawiera maksymalnie 94 programy telewizyjne (w tym lokalne, których brak w ofertach telewizji satelitarnej). Z czego to wynika? Każdy program zajmuje 8 MHz, a telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz.
Na plus
Niepodważalną zaletą telewizji kablowej jest to, że podczas burz, wichur lub innych niekorzystnych warunków atmosferycznych sygnał pozostanie niezakłócony. Nie ma potrzeby także kupowania żadnych dodatkowych urządzeń, płacimy jedynie za usługę. W pakiet mogą wchodzić różne programy, radia i oraz oferty telefoniczne czy internetowe.
Na minus
Telewizja kablowa nie jest dobrą opcją dla osób wymagających i lubiących mieć duży wybór. Liczba programów jest ograniczona, a do odbioru kablówki budynek mieszkalny musi posiadać odpowiednią instalację. To z kolei wiąże się z wierceniem w ścianach oraz montowaniem skrzynek i rozgałęźników.
Telewizja satelitarna
Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi (są one zwane transponderami) i opiera się na prostym systemie. Sygnał wysyłany jest przez ośrodek nadawczy do satelity umieszczonej w kosmosie, a następnie jest odbierany i przesyłany do potencjalnego klienta. Odbiór programów odbywa się za pomocą anteny satelitarnej i odbiornika zamontowanego w telewizorze.
Na plus
Zaletą telewizji satelitarnej jest ogromny zasięg sygnału, który dociera tam, gdzie naziemny nie może, dlatego rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w mniejszych miejscowościach. Szerokość pasma (od 3 do 30 GHz) przekłada się na dostęp do dużej ilości kanałów i odbiór treści w wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Instalacja odbiornika nie jest kosztowna i czasochłonna.
Na minus
Sygnał nie jest odporny na warunki atmosferyczne, a ustawienie anteny może przysporzyć problemów. Powinna być ona ustawiona na południe, a na jej drodze nie powinny stać żadne przeszkody (np. wysokie budynki). Odbiorcy telewizji satelitarnej muszą się liczyć z tym, że najciekawsze kanały są kodowane, a do ich odbioru potrzebna jest dodatkowa opłata.
Telewizja Cyfrowa
Telewizja cyfrowa opiera się na systemie DVB-T (z angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial), czyli standardzie telewizji cyfrowej, która nadawana jest naziemnie. W ramach systemu działa 8 multipleksów (pokryć). Telewizja cyfrowa pozwala odbiorcom na dostęp do szerokiej oferty kanałów w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Ponadto umożliwia korzystanie z dodatkowych komponentów, takich jak wiele ścieżek dźwiękowych, dźwięk przestrzenny oraz szczegółowy przewodnik po programach (EPG).
Na plus
Telewizja cyfrowa to przede wszystkim wysoka jakość obrazu i dźwięku oraz duży wybór kanałów, także tych w standardzie Full HD. Technologia umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak opisy programów, wyświetlanie napisów do filmów, wybór różnych ścieżek językowych, a także kontrola rodzicielska na wybranych kanałach.
Na minus
Naziemna telewizja cyfrowa zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowych kanałów ogólnopolskich. Bardziej wymagający odbiorcy muszą zdecydować się na ofertę jednego z dostawców. Do odbioru telewizji potrzebne są: antena RTV i uniwersalny dekoder cyfrowy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Jaką telewizję wybrać?
Wybór odpowiedniej telewizji bywa trudny. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto zapoznać się z charakterystyką konkretnych technologii oraz poznać ich mocne i słabe strony. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.